reklama

Bardo: Powitanie lata i Święto Piernika

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMiG Bardo

Bardo: Powitanie lata i Święto Piernika - Zdjęcie główne

Pierwsze takie wydarzenie po poluzowaniu obostrzeń! | foto UMiG Bardo

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

GMINA BARDO Bardo: 19 czerwca w Bardzie odbędzie się Muzyczne Powitanie Lata, a dzień później pod hasłem „Przez tradycje bliżej nam” - Święto Piernika.
reklama

Bardo: W najbliższą sobotę na Rynku muzycznie powitamy lato. Gmina Bardo, Czeska Skalica oraz Centrum Kultury i Biblioteka w Bardzie zapraszają na wydarzenie, podczas którego wystąpią: Przełomiacy z Barda, Skład Nietradycyjny, Zespół Bardziej oraz Orkiestra Świętego Mikołaja. Na zakończenie imprezy odbędzie się pokaz teatru ognia.

Następnego dnia w mieście poczuć będzie można zapach wypiekanych pierników. O godzinie 13 na Placu Kasztelańskim rozpocznie się historyczna piernikowa parada, która przejdzie ulicami miasta. 45 minut później na Rynku odbędzie się uroczyste otwarcie Święta Piernika. Na uczestników czekają: koncerty, prelekcja na temat Bardzkiego Piernika, jarmark produktów regionalnych oraz warsztaty piernikarskie, snycerskie i ceramiczne. 

Zmiany w organizacji ruchu
Urząd Miasta i Gminy w Bardzie informuje o zmianach w organizacji ruchu. W oficjalnym komunikacie możemy przeczytać, że 19 i 20 czerwca nie będzie możliwości przejazdu przez rynek oraz zaparkowania auta. Mieszkańców prosi się o przeparkowanie aut stojących w Rynku. Ruch od ul. Głównej do ul. 1 Maja będzie odbywał się dwukierunkowo, z zwężeniem przy Urzędzie Miasta i Gminy. Ponadto, w niedzielę na trasie parady (od pl. Kasztelańskiego przez ul. Główną do Rynku) mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu. 

Skąd w Bardzie wziął się piernik?

Historia pierników w Bardzie sięga 1464 roku i przez wiele lat była... zapomniana. Kiedy dawni mieszkańcy miasta wyjechali, a po 1945 roku Polacy zasiedlili powojenne Bardo i przenieśli tu swoje zwyczaje, o piernikach zapomniano. Pierwszy dokument, który informuje wypiekach datowany jest na 1505 rok. Podobno te pierniki znane były na całym Śląsku, a pielgrzymi, którzy licznie przybywali do miasta, zjadali je z ogromną przyjemnością. W XVII wieku sprzedawano je w aptekach, jako skuteczny lek na wiele chorób. Były wtedy symbolem dobrobytu i wysokiego statusu społecznego. Lata 30-te ubiegłego wieku, to prawdziwy rozkwit piernikarstwa w Bardzie. Max Prause, ówczesny lider w branży, prowadził w mieście największy zakład piernikarski, założony w 1842 r. Piernikarze z Barda eksportowali swoje produkty m. in. do Stanów Zjednoczonych oraz do Niemiec. Kilka lat temu, po długich poszukiwaniach, pasjonaci tradycji piernikowej dotarli do Johanny Prasue, ostatniej, żyjącej córki Maxa Prause. Udało się to dzięki  kilkustronicowemu maszynopisowi wydanemu w 1942 r. z okazji 100-lecia działalności rodzinnej firmy. Kobieta przekazała im oryginalną i strzeżoną przez dziesiątki lat recepturę. Do tej pory nie znał jej nikt oprócz członków rodziny Prause. 

Informacje: Urząd Miasta i Gminy Bardo

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama