reklama

Czy do gniazda owadów należy wzywać straż pożarną?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ilustracyjne

Czy do gniazda owadów należy wzywać straż pożarną? - Zdjęcie główne

Zobacz jak postępować w takiej sytuacji | foto Ilustracyjne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lokalnie W ostatnich latach straż pożarna otrzymuje wiele zgłoszeń w związku występowaniem zagrożeń od rojów lub gniazd owadów. Strażacy apelują o rozwagę
reklama

Strażacy w ostatnich latach otrzymują bardzo dużo zgłoszeń, w związku występowaniem zagrożeń od rojów lub gniazd owadów, szczególnie os, pszczół i szerszeni.

 

Co strażacy mogą zrobić z gniazdem owadów

Na niebezpieczną aktywność owadów jesteśmy najbardziej narażeni od maja do listopada. Szczególnie dużo zgłoszeń wpływa na straż pożarną latem. Jest to okres charakteryzujący się zwiększoną liczbą interwencji strażaków do wszelkiego rodzaju zdarzeń, np. wypadków czy pożarów. Na terenie całego kraju strażaków obowiązują dokładnie te same zasady działania podczas interwencji prowadzonych w związku z obecnością rojów lub gniazd owadów. Zgodnie z tymi zasadami, strażacy mogą ewakuować osoby zagrożone lub wydzielić strefy zagrożenia, kiedy dowódca akcji nie stwierdzi potrzeby ewakuacji mieszkańców. Jeżeli usunięcie gniazda wymaga zastosowania specjalnych środków chemicznych - musi zająć się tym firma dezynsekcyjna. 

 

Kto likwiduje gniazda zagrażające mieszkańcom? 

Analogiczne postępowanie strażaków jest w przypadku kiedy dostęp do gniazda owadów jest utrudniony, a usunięcie go wymaga rozbiórki oraz późniejszej naprawy konstrukcji budynku, a jego właściciel, zarządca lub użytkownik nie akceptuje takiej formy działania strażaków. W każdym z tych przypadków dowódca akcji informuje właściciela obiektu o występowaniu roju lub gniazda owadów oraz pisemnie przekazuje miejsce zdarzenia z zaleceniem zapewnienia dalszego bezpiecznego użytkowania budynku. Zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych z natury rzeczy nie są zazwyczaj zdarzeniami nagłymi. Strażacy zwracają się z apelem o rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby interwencji. Nieuzasadnione wezwanie strażaków do usunięcia gniazda owadów może mieć wpływ na wydłużony czas dojazdu jednostek ochrony przeciwpożarowej do innego zdarzenia, w którym faktycznie zagrożone może być czyjeś życie lub zdrowie.

 

Ku przestrodze

W przypadku odkrycia roju lub gniazda owadów w miejscu zamieszkania, należy opuścić pomieszczenie, w którym znajdują się owady. Nie należy zbliżać się do nich na odległość mniejszą niż 20 m. w terenie otwartym. Nie należy usuwać gniazda na własną rękę, ani drażnić owadów przez rzucanie w nie przedmiotami czy spryskiwanie wodą. Należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności. 

Źródło: st. kpt. Bartosz Zdęga KP PSP Kłodzko

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama