Budżet Ząbkowic Śląskich bez żadnych poprawek

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Budżet Ząbkowic Śląskich bez żadnych poprawek - Zdjęcie główne

Ząbkowice mają już uchwalony budżet na 2020 rok | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Lokalnie Ząbkowice mają już uchwalony budżet na 2020 rok. Przeszedł on bez żadnych zmian - tak, jak go urzędnicy burmistrza przygotowali. - Jeszcze w tak spolegliwej radzie nie byłem - ocenia radny Franciszek Gawęda.

Jeden z trójki opozycyjnych rajców, Franciszek Gawęda, zawnioskował o wpisanie do budżetu miasta i gminy Ząbkowice Śląskie trzech inwestycji: wykonanie chodnika na ul. Robotniczej, remont ul. Strażackiej i utworzenie zbiornika retencyjnego w Ząbkowicach Śląskich przy ul. Powstańców Warszawy.

- Na ul. Robotniczą i ul. Strażacką znalazłem po 250 tys. zł w budżecie - mówi radny Gawęda.

 

Balatonu ząbkowickiego też nie będzie

 

Rada jednak była przeciwna zmianom w uchwale budżetowej. Podobnie stało się z propozycją utworzenia zbiornika przy ul. Powstańców Warszawy.

- W kampanii wyborczej w 2018 roku burmistrz Marcin Orzeszek wraz ze swoim ówczesnym zastępcą Piotrem Miernikiem zdecydowali o budowie zbiornika retencyjnego przy ul. Powstańców Warszawy, który ma być zarazem miejscem wypoczynku i relaksu. Biorąc pod uwagę upływający czas należałoby przystąpić do prac przygotowawczych najpóźniej w 2020 roku, tak aby ta inwestycja została zakończona w trakcie tej kadencji samorządowej. Mając również na względzie to, że byłaby to jedyna inwestycja prorozwojowa dla Ząbkowic w tym budżecie jak i w WPI, zasadnym jest ujęcie tego zadania i umożliwienie jego realizacji burmistrzowi Ząbkowic Śląskich poprzez rozpoczęcie prac nad jego budową - mówił na sesji Franciszek Gawęda. Na tę inwestycję opozycyjny radny znalazł w projekcie uchwały 770 tys. zł.

- W budżecie zaplanowaliśmy wiele inwestycji na kwotę ponad 19 mln złotych. Wśród planowanych inwestycji należy wymienić m.in. rewitalizację 2 parków, dokończenie budowy krytego basenu oraz remontu budynku przy ul. Krzywej, w którym powstanie 30 miejsc żłobkowych, budowę saunarium i boiska sportowego przy SP nr 2, przebudowę dróg na terenach wiejskich (m.in. w Braszowicach, Zwróconej czy Szlarach-Hucie), podwórek czy rewitalizację cmentarza przy ul. 1 Maja - wylicza przewodniczący rady Andrzej Dominik, wyliczając też, którzy radni oprócz niego byli za budżetem: Stanisław Płachytka, Arkadiusz Wilczewski, Jacek Górowski, Piotr Rogowski, Krzysztof Cupiał, Piotr Warzocha, Błażej Sobala, Małgorzata Grzesik, Irena Szewczyk, Janusz Labok, Ryszard Pawłowski, Dorota Sierka i Bożena Gwóźdź.

 

Zadłużona gmina

 

Ostatecznie budżet przeszedł bez żadnych poprawek. Zakłada on spory, ponad dziesięciomilionowy, deficyt budżetowy. A to z kolei oznacza, że miasto będzie miało ogromne długi.

- Skład Orzekający zwraca uwagę, że z przedłożonego wraz z projektem uchwały budżetowej projektu uchwały w sprawie wieloletniej prognozy finansowej wynika, że zaciągnięcie zobowiązań stanowiących źródło finansowania deficytu planowanego na 2020 rok spowoduje zwiększenie kwoty długu na koniec 2020 r. w porównaniu do planowanego na III kwartał 2019 r. (z kwoty 38 453 493,97 zł do kwoty 48.724.531,97 zł) - ocenia Ewa Zarzecka, przewodnicząca Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu. - Skład Orzekający wyraża pogląd, że sfinansowanie deficytu przedstawionego w projekcie uchwały budżetowej na rok 2020 przychodami z tytułu zaciągnięcia kredytu nie spowoduje przekroczenia ustawowo określonych granic zadłużenia, o ile zrealizowane zostaną prognozowane wielkości budżetowe.

 

Wielkie liczby

Dochody budżetu w przyszłym roku mają wynosić 99 721 466,49 zł, w tym dochody bieżące - 93 768 647,23 zł i dochody majątkowe - 5 952 819,29 zł. Wydatki budżetu to zaś 109 992 504,49 zł, w tym wydatki bieżące - 90 988 448,58 zł i majątkowe - 19 004 055,91 zł. Różnica między dochodami a wydatkami, czyli deficyt budżetowy, to dokładnie 10 271 038,00 zł. Zostanie on pokryty przychodem pochodzącym z zaciągniętego kredytu. Na zadania inwestycyjne zaplanowano dokładnie 18 964 055,91 zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE