Reklama

Reklama

Ruchome szopki w naszej okolicy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: ndz, 26 gru 2021 15:56
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Jeśli podczas świąt znudzi się Wam siedzenie przy suto zastawionym stole, można wybrać się do szopki, takiej ruchomej. To atrakcja dla dużych i małych. Do wyboru trzy szopki w starym stylu. Gdzie się wybrać?

Reklama

 

Pierwszą szopkę bożonarodzeniową urządził św. Franciszek z Asyżu w grocie koło Greccio. Było to w 1223 roku. Początkowo szopki powstawały przy klasztorach franciszkańskich, z czasem tradycja ich budowania rozprzestrzeniała się po całej Europie. W Wambierzycach tradycja budowy ruchomych szopek sięga XVIII wieku, kiedy to w pustelni za kaplicą Matki Bożej Bolesnej zamieszkał Konrad Hilberg. Wyrzeźbił on i uruchomił pierwszą szopkę, która niestety nie zachowała się do dziś. Obecna pochodząca z II połowy XIX wieku znajduje się w budynku u podnóża Kalwarii. Inicjatorem jej budowy był Longin Wittig. Prace nad sceną przedstawiającą narodzenie Jezusa rozpoczął ok. 1850 roku. Potem wykonał kolejną gablotę z przedstawieniem Drogi Krzyżowej. Zmarł w 1895 roku, a opiekę nad szopką przejął jego syn Hermann, który powiększał szopkę o kolejne sceny. Spod jego dłuta wyszły: rzeź dzieci na rozkaz króla Heroda, Święta Rodzina przy pracy, 12-letni Jezus w świątyni, Ostatnia wieczerza, Objawienie Matki Bożej w Lourdes, kopalnia węgla i scena przedstawiająca zabawę ludową. Obecnie całość liczy 800 figurek, z czego 300 jest ruchomych.

 

Bardo 

Ruchoma szopka panoramiczna w Bardzie powstała dla upamiętnienia 700-lecia pielgrzymowania do tego miasta. Została zbudowana w miejscu, gdzie do 1803 r. funkcjonowała przykościelna krypta grzebalna dla zakonników. Szopka przedstawia wydarzenia z Betlejem, orszak trzech króli składających dary Jezusowi, w dalszych planach widać panoramę miasta i codzienne życie. W szopce odszukać można jeszcze kilka symbolicznych scen, wszystkiemu towarzyszy świąteczna muzyka. Magiczna atmosfera i niezwykła historia tego miejsca oraz jego twórców stały się motywem przewodnim opowiadania Olgi Tokarczuk „Bardo. Szopka”. 

Ruchoma szopka w Bardzie czynna codziennie w godz. 9.00 - 16.00, a w niedziele i święta 10.30-14.30. Cena biletów: 10 zł. Telefon kontaktowy - 74 817 14 21.

 

Czermna

Ruchoma Szopka w Czermnej to dzieło twórcy samouka Frantiska Stepana, który rozpoczął rzeźbić swoje dzieło w wieku zaledwie 15 lat, scyzorykiem w lipowym drewnie. Po dwudziestych latach żmudnej pracy wykonał 250 figurek, które były poruszane ręcznie. Figurki z szopki przedstawiają sceny z życia pasterzy, mieszczan oraz narodzin Jezusa Chrystusa. W latach 1930- 1938 roku Franciszek Stepan dobudował drewniane organy składające się z 270 piszczałek. 

Ruchoma szopka w Czermnej czynna jest codziennie. Ceny biletów: wolne datki. Telefon kontaktowy - 74 866 37 17.

 

Wambierzyce

Ruchoma szopka w Wambierzycach czynna jest codziennie w godz. 10.00-16.00 (nieczynne 1 stycznia i 25 grudnia). Ceny biletów: 8 zł – normalny; 6 zł - ulgowy dla emerytów, rencistów i studentów; 4 zł - ulgowy dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 lat. Telefon kontaktowy w godzinach otwarcia - 74 871 91 97. 

 

Wieki tradycji

Szopka bożonarodzeniowa to makieta lub diorama przedstawiająca miejsca narodzin Jezusa Chrystusa (stajni, jaskini lub groty). Sceny obrazują moment przybycia pasterzy lub Trzech Mędrców. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny (mały Jezus, Maria oraz Józef). Tradycja szopek kolędniczych wywodzi się od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek, które z kolei mają swoje źródło w kościelnych misteriach średniowiecznych. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy