reklama

Paweł Onyśków: fala nowości od ZOK

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: internet

Paweł Onyśków: fala nowości od ZOK - Zdjęcie główne

Paweł Onyśków jest nowym dyrektorem ZOK-u | foto internet

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Paweł Onyśków: szykujemy się do sezonu tak, jakby covida już miało nie być. Co będzie działo się w tym roku w ząbkowickiej kulturze?
reklama

Rok 2020 był rokiem trudnym, również dla kultury. Czego nie udało się zrealizować przez pandemię? Co zabrała nam pandemia, jeżeli chodzi o ząbkowicką kulturę?

PO: Nie udało się zorganizować szeregu imprez plenerowych. Udało się w pewnym, ograniczonym zakresie zorganizować kilka wydarzeń m.in. w ośrodku kultury, takich jak Giełda płyt winylowych, koncert greckiego wykonawcy Nikosa Rusketosa i zespołu Orfeusz, koncert lokalnego zespołu Plas Band, występ Piotra Kanarka, konkurs recytatorski dla przedszkolaków "Zimowe opowieści" oraz konkurs Pegazik, Stand-up w wykonaniu Błażeja Krajewskiego oraz Oli Szczęśniak, Klub Globtrotera, a w drugiej połowie roku Dzień Dziecka online, wakacje z ZOK-iem (półkolonie), w październiku odbyły się dwa koncerty Eleni, przy wykorzystaniu 1/3 sali. Na początku roku wyświetlane były również seanse filmowe. Wszystkie najważniejsze imprezy plenerowe jednak nie odbyły się.

 

Każdy rok niesie ze sobą jubileusze. Świętowanie jakich jubileuszy uniemożliwiła w ubiegłym roku pandemia?

PO: Mieliśmy jeden jubileusz, 25 – lecie Festiwalu Kół Gospodyń Wiejskich w Stolcu. Został on przełożony na ten rok.

 

Kto z wielkich gwiazd nie przyjechał w ubiegłym roku do Ząbkowic na zaplanowane koncerty?

PO: Mówimy tu o głównej imprezie Ząbkowic, o Dniach i Nocach Krzywej Wieży. Nie chciałbym na razie zdradzać tej tajemnicy, ponieważ na tą chwilę potwierdzamy aktualność umów ubiegłorocznych i chęć przyjazdu do Ząbkowic Śląskich, więc jesteśmy dobrej myśli. Jeżeli tylko obostrzenia zostaną zniesione, to na pewno te i inne zespoły wystąpią w Ząbkowicach w tym roku.

 

Rok 2021 wciąż jest rokiem niepewnym, ale plany pewnie macie?

PO: Szykujemy się do sezonu tak jakby covida już miało nie być. Szacujemy, że być może otwarcie nastąpi w okolicach czerwca, więc przygotowujemy nowe otwarcie, nowy program, nowe wydarzenia, oczywiście nie rezygnując z wydarzeń, które już się wpisały w kulturę miasta, a mowa tu o Dniach i Nocach Krzywej Wieży. Ale tak naprawdę szykujemy się na szereg nowych wydarzeń.

A będą nimi?

PO: Wieczór z kulturą. Program będzie obejmował spotkania ze znanymi osobami: aktorami, reżyserami, podróżnikami, poetami, dziennikarzami. Chcemy też podkreślić działalność naszej ząbkowickiej młodzieży i zaprezentować na Ząbkowickiej Scenie Artystycznej, na której nasi wykonawcy, zespoły, artyści będą mogli się zaprezentować. I to będzie odbywało się cyklicznie, co miesiąc. Szykujemy też nowe wydarzenie "Poznajemy kulturę świata". Jest to trochę nawiązanie do Andyjskiej Fiesty, która kiedyś się w Ząbkowicach odbywała. Wszystko po to, żeby mieszkańcy i turyści poznali kulturę świata i np. w tym roku chcemy zorganizować na rynku biesiadę grecką. W przyszłym roku mamy w planie zorganizować biesiadę z inną kulturą świata. Chcemy też, aby zespoły ludowe z naszego miasta partnerskiego, które organizuje w tym roku 67 Festiwal Folkloru przyjechały w tych dniach do nas i zaprezentowały się naszej publiczności.

Pomysłów jest sporo, ale to chyba nie wszystkie Wasze plany?

PO: Rozpoczniemy cykl wydarzeń pod nazwą Targowisko różności i będziemy organizować nieduże targi. Będą to np. giełdy płyt winylowych czy perełek książkowych. Będzie funkcjonował też Klub Podróżników – poznajemy świat gdzie będziemy zapraszać nie tylko naszych lokalnych podróżników, ale też znane nazwiska polskie i zagraniczne. Szykujemy się również do Wakacji zamkowych z historią w tle, czyli chcemy wykorzystać zamek, planty zamkowe i park miejski do organizacji np. warsztatów dla dzieci, młodzieży, seniorów czy turystów. Będziemy organizować gry i animacje tak dla najmłodszych jak i dla tych trochę starszych, nie tylko w weekendy, ale też w ciągu tygodnia. Wiemy też, że ludzie bardzo lubią się śmiać, więc chcemy, żeby przyjeżdżały do nas nie tylko znane kabarety, ale też artyści ze sceny Stand – up. W tym roku wystąpią u nas między innymi: Kabaret Moralnego Niepokoju i Neonówka, a ze sceny Stand – up Katarzyna Piasecka i Wiolka Walaszczyk. W ciągu roku będzie tych artystów jeszcze więcej. Idziemy też w kierunku teatralnych inspiracji i chcielibyśmy, aby w Ząbkowicach występowały znane teatry ze znanymi przedstawieniami i aktorami. Tu szykujemy szereg przedstawień teatralnych, zarówno komedii jak i z dziedziny teatru klasycznego, które odbędą się w naszym centrum kultury.

 

A dla mieszkańców wsi też macie jakieś propozycje?

PO: Chcemy zwrócić się w kierunku wsi i kultywować wszystkie tradycje, które niesie ze są wieś. Podejdziemy do tego z sercem i na ludowo. Utrzymane zostaną nie tylko jarmarki: Wielkanocny czy z okazji Bożego Narodzenia, ale też będziemy podkreślać charakter poszczególnych sołectw poprzez np. Biesiadę Wielkanocną w Tarnowie, dożynki gminne, Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich w Stolcu czy Dzień Pieczonego Ziemniaka. To będą spotkania z tradycją, kulturą wsi.

 

Dla seniorów również macie kulturalne propozycje?

PO: Zorganizujemy podczas Ząbkowickiego Dnia Seniora duży koncert. Święto to przypada w listopadzie. Jesteśmy na etapie dogrywania szczegółów.

 

Seniorom zaproponujecie występ gwiazdy, która jest dziś na topie czy postawicie na artystę z czasów ich młodości?

PO: Będzie ro zespół/ gwiazda znana z lat 70, 80 lub 90 – tych.

 

A co z działaniami na rzecz promocji turystyki?

PO: Pójdziemy szeroko z promocją turystyki, tak, aby do Ząbkowic przyjeżdżało coraz więcej turystów. Na tym zyskają też ząbkowiccy przedsiębiorcy. Uruchamiamy sprzedaż pamiątek z Ząbkowic, które będą dostępne w Ząbkowickim Centrum Kultury i Turystyki, ale też w Izbie Pamiątek Regionalnych. Aby ożywić turystykę planujemy też szereg imprez m.in. Śladami historii Frankensteina. Będziemy spotykać się nie tylko w Izbie Pamiątek, ale też na zamku z ciekawymi osobami. Będziemy prezentować historię dotąd nieznaną poprzez m.in. spotkania ze znanymi i cenionymi osobami, które są kojarzone z naszym regionem. Otwarcie sezonu turystycznego planujemy na kwiecień. Mam nadzieję, że się uda rozpocząć sezon normalnie. Nie zabraknie też imprez związanych z postacią Frankensteina jak np. Naukowa Noc z Frankensteinem, czy Nocne Zwiedzanie Ząbkowickich Zakamarków.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama