Zakończono już najważniejsze prace remontowe przy odtwarzaniu barokowych ogrodów w Kamieńcu Ząbkowickim. Jednak na ich otwarcie dla zwiedzających, będzie trzeba jeszcze poczekać.
Zostały kosmetyczne poprawki
Wraz z rozpoczęciem zimy, zakończyły się prace budowlane przy odtwarzaniu barokowych ogrodów Opata. Teraz pozostaje nam czekać do wiosny, aż pogoda pozwoli na prace wykończeniowo-kosmetyczne. Po zimie z pewnością będzie trzeba jeszcze dosadzić część roślin i oczywiście rozpocząć pielęgnacje tych, które będą wzrastać po zimowej wegetacji. Ogrody Opata w Kamieńcu Ząbkowickim są zrobione na wzór 18-wiecznej przestrzeni przy Opactwie Cystersów, która była kiedyś dużo większa.
Jak będzie wyglądał cały projekt?
Odtworzenie i odnowienie zielonych terenów, to jeden z trzech etapów całego projektu dotyczącego Opactwa Cysterskiego w Kamieńcu Ząbkowickim. Powstanie również Centrum Przyrodniczo-Ekologiczne, w którym dzieci będą mogły korzystać z sal dydaktycznych. Jego siedzibą będzie budynek przy pałacu Marianny Orańskiej. Na trzeci etap projektu składa się odtworzenie ogrodów nowoczesnych, razem z częścią ogrodów średniowiecznych, które będą zlokalizowane w okolicy kościoła. Dopiero te trzy części pozwolą na stworzenie całości.
Kiedy można zwiedzać
Tylko w ogrodzie barokowym, jest ponad 200 gatunków roślin i krzewów.
- Mieszkańcy i turyści będą mogli na własne oczy zobaczyć różnorodność biologiczną na terenie gminy. Trzeba więc poczekać do wiosny na pełną ekspozycję, wtedy właśnie ogrody zostaną otwarte dla zwiedzających - mówi Marcin Czerniec, burmistrz Kamieńca Ząbkowickiego
W styczniu 2023 r. gmina będzie składać wniosek do ministra kultury o dofinansowanie do prac przy ogrodach nowoczesnych i średniowiecznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.