reklama

Kamieniec Ząbkowicki. Czy Pałac Marianny Orańskiej odzyska dawny blask? VIDEO

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gmina Kamieniec Ząbkowicki

Kamieniec Ząbkowicki. Czy Pałac Marianny Orańskiej odzyska dawny blask? VIDEO - Zdjęcie główne

foto Gmina Kamieniec Ząbkowicki

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Kamieniec Ząbkowicki. Pałac Marianny Orańskiej zmienia się dzięki Funduszom Norweskim. Perła Neogotyku już wkrótce być może odzyska swój urok sprzed wielu lat.
reklama

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, otoczony zespołem tarasów, parkiem i zwierzyńcem, był jednym z największych i najpiękniejszych europejskich założeń romantycznych.

Karl Friedrich Schinkel po otrzymaniu zamówienia na projekt pałacu, po raz pierwszy odwiedził Kamieniec Ząbkowicki w kwietniu 1838 r. Zachwycony krajobrazem przedgórza, przyznał rację księciu Hermannowi von Pückler-Muskau, że pałac w krajobrazie powinien być ukształtowany zarówno w kontekście widoku na, jak i z pałacu. Narysował wówczas nowy, drugi projekt pałacu w stylu neogotyckim. Pierwsza wersja, neorenesansowa, nie uwzględniała ukształtowania terenu.

Gmina Kamieniec Ząbkowicki stara się, aby pałac i ogrody znów zachwycały. Trwają prace remontowe finansowane z Funduszy Norweskich, mające na celu przywrócenie dawnego blasku obiektu. 

Przyznane gminie środki pozwalają na odbudowę i odtworzenie według pierwotnego wyglądu wielkiego tarasu za główną bryłą pałacu, czyli tak zwanej Groty Perseusza z kolumną zwycięstwa. To jednak nie wszystko. 

Przywrócony do swojego pierwotnego piękna będzie też taras główny przed pałacem wraz z pergolami po obu jego stronach i halą podjazdu. Wykonana zostanie najbardziej charakterystyczna grupa herbów, która znajdowała się na szczycie głównej fasady pałacu z postacią Herkulesa, lwa, korony oraz tarcz herbowych – zobaczymy ją tak, jak wyglądała na początku. Program prac rewitalizacyjnych obejmuje także nasadzenia roślinności na odbudowanych tarasach.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama