Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, otoczony zespołem tarasów, parkiem i zwierzyńcem, był jednym z największych i najpiękniejszych europejskich założeń romantycznych.
Karl Friedrich Schinkel po otrzymaniu zamówienia na projekt pałacu, po raz pierwszy odwiedził Kamieniec Ząbkowicki w kwietniu 1838 r. Zachwycony krajobrazem przedgórza, przyznał rację księciu Hermannowi von Pückler-Muskau, że pałac w krajobrazie powinien być ukształtowany zarówno w kontekście widoku na, jak i z pałacu. Narysował wówczas nowy, drugi projekt pałacu w stylu neogotyckim. Pierwsza wersja, neorenesansowa, nie uwzględniała ukształtowania terenu.
Gmina Kamieniec Ząbkowicki stara się, aby pałac i ogrody znów zachwycały. Trwają prace remontowe finansowane z Funduszy Norweskich, mające na celu przywrócenie dawnego blasku obiektu.
Przyznane gminie środki pozwalają na odbudowę i odtworzenie według pierwotnego wyglądu wielkiego tarasu za główną bryłą pałacu, czyli tak zwanej Groty Perseusza z kolumną zwycięstwa. To jednak nie wszystko.
Przywrócony do swojego pierwotnego piękna będzie też taras główny przed pałacem wraz z pergolami po obu jego stronach i halą podjazdu. Wykonana zostanie najbardziej charakterystyczna grupa herbów, która znajdowała się na szczycie głównej fasady pałacu z postacią Herkulesa, lwa, korony oraz tarcz herbowych – zobaczymy ją tak, jak wyglądała na początku. Program prac rewitalizacyjnych obejmuje także nasadzenia roślinności na odbudowanych tarasach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.