Reklama

Reklama

Podszywają się pod pracowników ZUS i oszukują na 14 emeryturę

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Podszywają się pod pracowników ZUS i oszukują na 14 emeryturę - Zdjęcie główne

Wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków, gdyż te dodatkowe pieniądze, podobnie jak 13. zostaną przez nas wyliczone i wypłacone z tzw. urzędu. | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

112 Oszuści szukają możliwości wyłudzenia danych i pieniędzy. Tym razem pretekstem jest 14 emerytura, której wypłata nastąpi już za dwa dni.

Reklama

- Wypłata 14. emerytury rozpocznie się 25 sierpnia i nie trzeba w związku z tym składać żadnych pism, formularzy czy wniosków, gdyż te dodatkowe pieniądze, podobnie jak 13. zostaną przez nas wyliczone i wypłacone z tzw. urzędu – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Apeluję do naszych seniorów o szczególną ostrożność, gdyż pseudo usługi „na pracownika ZUS” mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego. Tym razem pretekstem do nieuczciwych praktyk może być zbliżający się termin wypłaty czternastych emerytur – mówi rzeczniczka. 

Pracownicy ZUS prawie nigdy nie odwiedzają nas w domach

Kowalska-Matis przypomina, że pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych świadczeniobiorców w domach ani w zakładach pracy i nigdy nie proponują płatnych usług. Niestety ciągle zdarza się, że osoby podszywające się pod pracowników Zakładu proponują szybkie załatwienie formalności. Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych zawsze powinna być sygnałem ostrzegawczym. 

Wyjątkiem są kontrole wykorzystania zwolnień lekarskich oraz wizyty inspektorów kontroli u płatników składek. Podczas takich odwiedzin, pracownik ZUS musi okazać legitymację służbową bądź z odpowiednim wyprzedzeniem powiadomić o takiej wizycie. Nie pobierają również żadnych opłat i nie żądają żadnych gratyfikacji finansowych. - Zawsze, jeżeli mamy wątpliwości to rozsądne będzie powiadomienie Policji i najbliższej placówki ZUS - podkreśla rzeczniczka.

14. emerytury lada dzień na kontach 

W tym roku tzw. czternastki trafią do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób, które dostają świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln, które co miesiąc otrzymują wypłaty z ZUS. 

Prawo do dodatkowej 14. wypłaty i emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze przelewy i przekazy. Czternastka jest zwolniona z podatku dochodowego i wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy