reklama

Zło wygrywa, kiedy dobrzy ludzie milczą [wywiad]

Opublikowano:
Autor:

Zło wygrywa, kiedy dobrzy ludzie milczą [wywiad] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Filip Skowron ma 21 lat i został właśnie szefem dolnośląskich struktur Forum Młodych Ludowców. O wyzwaniach i polskiej polityce rozmawia z Karoliną Marcińczyk.
reklama

Jak długo działasz w Forum Młodych Ludowców Dolny Śląsk? Jak to się zaczęło?

W Forum Młodych Ludowców działam od początku 2020 roku. Na skrzyżowaniu jednych z ząbkowickich ulic wisiał baner ze słowami Wincentego Witosa "Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska". Zaciekawiło mnie, kim właściwie był ten człowiek i postanowiłem to sprawdzić. C

zytając o historii byłego premiera nabrałem chęci do przeczytania programu samego Polskiego Stronnictwa Ludowego, które jest kontynuatorem jego misji. Przede wszystkim przemówił do mnie centryzm. Jako młody człowiek mam już dość wojny polsko-polskiej i pomyślałem, że może to jest ta trzecia, stabilniejsza i bezpieczniejsza opcja dla każdego z nas.

Zostałeś teraz szefem dolnośląskich struktur tej organizacji. Jakie wyzwania przed Tobą?

Za swoje główne zadanie uważam przede wszystkim rozbudowanie struktur wojewódzkich, jednocześnie zwiększając nasze znaczenie na poziomie wojewódzkiej polityki młodzieżowej. Oczywiście zarządzanie, a tym bardziej rozwój na poziomie całego regionu nie są proste, ale mam już niemałe doświadczenie, które zdobyłem będąc młodzieżowym radnym miejskim Ząbkowic Śląskich.

Czy w Ząbkowicach działa Forum Młodych Ludowców?

FML w powiecie ząbkowickim liczy sobie sześcioro członków, na których czele jako prezes powiatowy stoi kolega Kacper Gancarz

Będziesz startował w jesiennych wyborach parlamentarnych?

Uważam, że mając 21 lat nie jestem przygotowany do pełnia funkcji posła. Obecnie nie mam wystarczającej wiedzy, ani doświadczenia potrzebnych do reprezentowania społeczeństwa w Sejmie. Co nie znaczy, że nie wiąże z tym trochę dalszej przyszłości. Na chwilę obecną zbieram niezbędną wiedzę i doświadczenie, żeby wystartować do rady miejskiej Ząbkowic.

Walczyłeś o prawa kobiet. Ten temat jest Ci nadal bliski?

Prawa kobiet zawsze były i będą dla mnie ważne. Niektórzy politycy zapominają, że każdego z nich urodziła kobieta. Współorganizowanie pierwszego marszu kobiet było dla mnie wyjątkowym wydarzeniem, ale też lekcją pokazującą, że zło wygrywa wtedy, kiedy dobrzy ludzie milczą. Dlatego wyszliśmy z domów, aby pokazać sprzeciw złym zmianom prawnym, które wprowadzała władza. Nie mam zamiaru przerywać swojej aktywności, wprost przeciwnie chcę mocnej zaangażować się w walkę na rzecz praw kobiet w skali całego województwa. Dlatego stanąłem ma czele struktur wojewódzkich Forum Młodych Ludowców.

Podniesienie 500+ do 800 zł, bezpłatne leki dla dzieci i seniorów, bezpłatne autostrady - co sądzisz o tych obietnicach PiS?

W czasie kiedy inflacja w Polsce wynosi ponad 16%, próba zwiększania świadczenia socjalnego w postaci 800+ jest błędem, który spowoduje dalszy wzrost inflacji i dalsze ubożenie naszego społeczeństwa. Darmowe leki dla dzieci i emerytów to dobry pomysł, który może pomóc przeżyć seniorom na głodowych emeryturach, a rodzicom odejmie trochę kosztów związanych z wychowywaniem dzieci.

Warto jednak wziąć pod uwagę lobbing farmaceutyczny, by nie doprowadzić do sytuacji w której przepisywane byłyby leki niekoniecznie potrzebne do leczenia. Dlatego lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie bezpłatnych leków dla seniorów od 65 roku życia połączonego z wykazem leków objętych refundacją.

Autostrady w Polsce są budowane i utrzymywane z publicznych pieniędzy, dlatego jestem przeciwko pobieraniu opat za przejazd autostradami aut osobowych. Kwestią, która wymaga regulacji jest płatny przejazd ciężarówek i aut dostawczych, zwłaszcza zagranicznych. Jeżeli polski przewoźnik musi płacić za przejazd autostradą we Francji czy Hiszpanii, my również powinniśmy pobierać opłaty za przewóz towarów od zagranicznych przewoźników.

Co Ludowcy mogą zaoferować młodym ludziom?

Młodzi ludowcy mogą zaproponować młodym przede wszystkim zdobycie doświadczenia i poznanie wielkiego grona osób. W kilka lat poznałem wiele wartościowych person zarówno w partii PSL jak i jej młodszej wersji FML. Najciekawsze jest to, że wielu z nas może powiedzieć "moja rodzina ma tradycje ludowe".

Poza tym pakiety szkoleń między innymi z wystąpień publicznych czy wyjazdy integracyjne. Z początkiem czerwca będzie odbywał się zjazd krajowy, w którym zostanie wybrany nowy prezes. Sprawi to, że młodzi ludowcy przejdą w kolejny etap istnienia, który - mam nadzieję - przełoży się na jeszcze więcej inicjatyw dla młodych.

Będąc w FML zwiedziłem więcej polski niż mógłbym sobie zamarzyć. W każdym województwie jest osoba, która należy do rodziny młodych ludowców. To samo czeka na każdego młodego człowieka chcącego współtworzyć z nami młodych ludowców.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama