reklama

Ziębice - najbardziej rozwojową gminą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Ziębice - najbardziej rozwojową gminą - Zdjęcie główne

Najlepsze okazały się w naszym powiecie Ziębice, ze stratą 37,28 pkt. do lidera. | foto Wikipedia

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Rankingu samorządów "Rzeczypospolitej" nasze samorządy nie osiągnęły imponujących rezultatów. Może to oznaczać, że nasze gminy nie są rozwojowe...
reklama

Ranking Samorządów "Rzeczpospolitej" jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 17 lat redakcja tego dziennika ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Zasady rankingu ustala niezależna kapituła, której przewodniczy były premier prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji "Rzeczpospolitej".

 

 

Cztery kategorie

Ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej. Badano to poprzez 4 kategorie: trwałości ekonomiczno-finansowej (maksymalnie 30 pkt.), trwałości środowiskowej (maksymalnie 26 pkt.), trwałości społecznej (maksymalnie 34 pkt.) oraz w zakresie jakości zarządzania (maksymalnie 10 pkt.). 

Kryteria oceny Rankingu Samorządów 2021 to około 50 wskaźników. Maksymalna liczba punktów, jaką można było uzyskać wynosiła 100 dla gmin i miast. Żaden samorząd tyle nie zdobył. 

 

Gminy miejskie i miejsko-wiejskie

W kategorii "gminy miejskie i miejsko-wiejskie" przeanalizowano 878 samorządów. Szczególne gratulacje należą się gminie Morawica z województwa świętokrzyskiego (90,67 pkt.), która zajęła pierwsze miejsce wśród miast i gmin miejsko-wiejskich trzeci rok z rzędu! Na drugim miejscu uplasowała się Podkowa Leśna (85,88 pkt.), a na trzecim Miechów (82,14 pkt.). A tak wyglądały w zestawieniu nasze samorządy:

* miejsce 119. - Ziębice (53,39 pkt.),

* miejsce 179. - Ząbkowice Śląskie (49,13 pkt.),

* miejsce 358. - Złoty Stok (42,67 pkt.),

* miejsce 699. - Bardo (35,32 pkt.).

 

Najlepsze okazały się w naszym powiecie Ziębice, ze stratą 37,28 pkt. do lidera. Słaby wynik Barda, które zdobyło aż o 55,35 pkt. mniej niż Morawica. 

 

Gminy wiejskie

W kategorii "gminy wiejskie" znalazło się 1533 samorządów. Pierwsze miejsce zajęła gmina Wielka Wieś (78,14 pkt.), drugie - Aleksandrów (77,59 pkt.), a trzecie Buczkowice (73,73 pkt.). Tak wyglądał ranking w naszym powiecie:

* miejsce 434. - Ciepłowody (31,96 pkt.),

* miejsce 497. - Kamieniec Ząbkowicki (31,32 pkt.),

* miejsce 1439. - Stoszowice (20,94 pkt.).

Najlepszy wynik w powiecie uzyskały Ciepłowody, niewiele mniejszy Kamieniec Ząbkowicki. Daleko w tyle pozostały Stoszowice - na 94. miejscu od końca.

 

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy, miasta i miasta na prawach powiatu w Polsce (z wyjątkiem Warszawy). Źródłem danych podlegających ocenie są informacje udostępniane przez Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Finansów oraz informacje podane przez władze lokalne w specjalnej ankiecie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama