reklama

Ząbkowice Śląskie: Rozpoczyna się sezon grzewczy - bądźmy ostrożni

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Fot. Państwowa Straż Pożarna / gov.pl

Ząbkowice Śląskie: Rozpoczyna się sezon grzewczy - bądźmy ostrożni - Zdjęcie główne

Ząbowice Śląskie: Zaczyna się sezon grzewczy. Sprawdziłeś już swoją instalację? | foto Fot. Państwowa Straż Pożarna / gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ząbkowice Śląskie: Okres jesienno-zimowy to czas zwiększonej ilości zaczadzeń i pożarów kominów, dlatego w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców przypominamy, aby przed rozpoczęciem sezonu grzewczego starannie zadbać o właściwy stan przewodów kominowych i urządzeń grzewczych.
reklama

Kłodzko. Prezes Krajowej Izby Kominiarzy wydał komunikat do właścicieli i zarządców budynków w związku z rozpoczęciem sezonu grzewczego 2021/2022.

W Komunikacie można przeczytać o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych. Kominy, instalację dymową, spalinową, a także wentylacyjną należy poddawać okresowej kontroli oraz czyszczeniu przez uprawnionego kominiarza. Profesjonalna kontrola kominiarska to nie tylko formalność, lecz główna zasada bezpieczeństwa, zapobiega zaczadzeniu, pożarom, spełniając jeden z podstawowych warunków ubezpieczenia domu.

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel - zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia - mistrza kominiarskiego. Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy. Przepisy przeciwpożarowe nakazują obowiązkowe usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych, spalinowych i wentylacyjnych.

W budynkach mieszkalnych obowiązuje minimalna częstotliwość czyszczeń:

  • przewody od palenisk opalanych paliwem stałym - co 3 miesiące,
  • przewody od palenisk opalanych paliwem gazowym i płynnym - co 6 miesięcy,
  • przewody wentylacyjne - 1 raz w roku.

Przeczytaj również:
Ząbkowice Śląskie: Nowe parkometry w mieście
Ząbkowice Śląskie: Przebudowa basenu miejskiego - co się zmieni?

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama