reklama

Ząbkowice Śląskie. Mniej nas jest, mniej będzie radnych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

Ząbkowice Śląskie. Mniej nas jest, mniej będzie radnych - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina i miasto Ząbkowice Śląskie skurczyły się. Tak mocno, że zamiast 21 radnych będziemy wybierać 15 - jak w najmniejszych gminach. Skurczył się też cały powiat ząbkowicki. Zamiast 19 radnych mieszkańcy powiatu wybiorą 17.
reklama

Powiat ząbkowicki się skurczył…

- Nie tylko nasz powiat się skurczył, wszystkie się kurczą - twierdzi Roman Fester, starosta ząbkowicki.

Ale powiat ząbkowicki skurczył się tak widocznie, że z 19 radnych będziemy wybierać 17. 

- To wynika z liczby mieszkańców, która jest dedykowana proporcjonalnie do liczby mandatów - mówi Fester. - Cóż zrobić, jak nam się niektóre gminy mocno zmniejszają. To demografia. Mniej się rodzi dzieci, a to wynika z całej sytuacji opieki zdrowotnej nad kobietami, ja tak uważam. Nie ma przyrostu, jeżeli chodzi o dzietność z racji słabej opieki nad dzieciakami i nad kobietami. Rozwiązania, które mamy nie gwarantują zdrowia i życia kobiet. Dlatego kobiety boją się zachodzić w ciążę. Dochodzi czasem do sytuacji, że trzeba ratować kobietę, a lekarz się zasłania klauzulą sumienia. Tak nie może być w normalnym państwie - dodaje.

 

Dlaczego gmina Ząbkowice się zmniejszyła?

- Gmina Ząbkowice Śląskie spadła do roli małej gminy - poniżej dwudziestu tysięcy mieszkańców - mówi ząbkowicki radny Franciszek Gawęda. - Tak jak od wielu lat ostrzegałem i przewidywałam. Jest to efekt prowadzenia w ostatnich kilkunastu latach nieudolnej polityki społecznej i gospodarczej. Doprowadziło to do starzenia się społeczeństwa i ubytku (opuszczania gminy) młodych ludzi (przyrost naturalny) w związku z brakiem perspektyw życiowych i rozwoju w naszej gminie - dodaje. 

Inaczej sądzi burmistrz Ząbkowic Marcin Orzeszek.

- Demografia jest nieubłagalna w naszym rejonie, w całej Polsce liczba osób się zmniejsza, to widać po statystykach - uważa Orzeszek. - To jest tendencja ogólnopolska, na przestrzeni lat liczba mieszkańców się zmniejsza, więc proporcjonalnie zmniejsza się i w gminach, które są częścią całej Polski - dodaje.

 

Będzie mniej radnych

Jakie mogą być konsekwencje w związku z tym, że będzie ograniczona liczba radnych?

To, że w wyborach samorządowych w przyszłym roku będziemy wybierać 15 radnych - zamiast dotychczas 21 to zdaniem ząbkowickiego radnego Gawędy jedyny pozytywny efekt tej sytuacji.

Czy radny nie boi się, że nie uzyska mandatu w 2024 r.?

- Nie, nie boję się, bo jak na razie to nie wiem czy w ogóle mam ochotę na kolejne wybory i kolejną „walkę z wiatrakami”. Ponadto przy tak olbrzymim zadłużeniu, deficycie i życiu na kredyt współczuję ewentualnemu nowemu burmistrzowi. Ale to w końcu mieszkańcy zdecydują demokratycznie, podobnie jak zrobili to w wyborach parlamentarnych, kogo chcą mieć w radzie miejskiej i na stanowisku burmistrza - mówi Franciszek Gawęda.

Jakie konsekwencje będzie miała mniejsza liczba radnych w przyszłej kadencji?

- Tylko zmniejszona liczba radnych o sześciu, żadne inne zmiany nie nastąpią - prognozuje burmistrz Marcin Orzeszek. 

***

W skład rady gminy wchodzą radni w liczbie:
* piętnastu w gminach do 20 tys.  mieszkańców
* dwudziestu jeden w gminach do 50 tys. mieszkańców;
* dwudziestu trzech w gminach do 100 tys. mieszkańców;
* dwudziestu pięciu w gminach do 200 tys. mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama