reklama

Region. Legionella u nas?

Opublikowano:
Autor:

Region. Legionella u nas? - Zdjęcie główne

Zakażenie Legionellą wykryto u ponad 160 osób na Podkarpaciu, 19 z nich zmarło

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sanepidy w naszym regionie działają, aby zapobiec nowej epidemii.
reklama

Zakażenie Legionellą wykryto u ponad 160 osób na Podkarpaciu, 19 z nich zmarło. Kolejne, pojedyncze przypadki potwierdzono również w innych rejonach Polski, m.in. na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce i Małopolsce.

Teresa Józefiak, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kłodzku, poinformowała o konieczności przeprowadzenia przez zarządców obiektów użyteczności publicznej (m.in. szkoły, domy pomocy społecznej, hotele) sprawdzenia wszystkich instalacji wewnętrznych wody ciepłej i zimnej użytkowej pod względem technicznym i higienicznym.

Instalacje wody ciepłej użytkowej wymagają okresowej dezynfekcji w celu eliminacji bakterii rodzaju Legionella - mówi nam Teresa Józefiak. - Ze względu na wysokie temperatury otoczenia w okresie letnim i samoistne podgrzewanie wody w instalacjach wody zimnej istnieje duże ryzyko kolonizacji bakteriami Legionella - dodaje.

Kłodzki inspektor sanitarny nakazał też kontrole prawidłowości pracy wewnętrznych systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które wymagają okresowych przeglądów technicznych i sanitarnych.

Zalecono okresową dezynfekcję i czyszczenie systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - mówi Teresa Józefiak zaznaczając, że jej stacja sanitarno-epidemiologiczna w ramach kontroli urzędowej przeprowadza badania instalacji wody ciepłej użytkowej na obecność pałeczek z rodzaju Legionella w wyznaczonych obiektach użyteczności publicznej.

Również na terenie powiatu ząbkowickiego prowadzony jest bieżący nadzór dotyczący możliwości występowania tego drobnoustroju w instalacjach wody ciepłej w obiektach takich jak: domy pomocy społecznej, szpital oraz zakłady opiekuńczo-lecznicze, a także wszystkie obiekty świadczące usługi hotelarskie. 

Do wszystkich wyżej wymienionych obiektów użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego skierowano przypomnienie o konieczności okresowej dezynfekcji instalacji wody ciepłej - mówi Małgorzata Masełko z ząbkowickiego sanepidu. - Aktualnie na terenie powiatu ząbkowickiego nie stwierdzono ognisk występowania Legionelli oraz zachorowań - uspokaja.

W powiecie świdnickim sanepid zalecił przeprowadzenie profilaktycznej dezynfekcji sieci wodociągowej. Zrobiono to w gminie Jaworzyna Śląska. 

***

Legionella to rodzaj Gram-ujemnej pałeczki, obejmujący gatunki wywołujące legionellozę (chorobę legionistów, gorączkę Pontiac). Powstanie rodziny Legionellaceae miało związek z odkryciem nowego czynnika nietypowego zapalenia płuc odkrytego po epidemii wśród uczestników konwentu Legionu Amerykańskiego zorganizowanego w 1976 r. w Filadelfii. Media nadały temu niezwykłemu zakażeniu nazwę choroby legionistów. Pałeczki będące przyczyną zachorowań zostały wyizolowane i zidentyfikowane w 1977 r. W badaniach stwierdzono, że były one odpowiedzialne również za epidemię zachorowań z objawami grypopodobnymi, która miała miejsce w 1968 r. w mieście Pontiac w stanie Michigan w USA, określaną jako gorączka Pontiac. W 1978 r. Brenner i współpracownicy po przeanalizowaniu między innymi wyników badań genetycznych (homologii DNA) zaproponowali utworzenie nowej rodziny Legionellaceae i rodzaju Legionella [za Wikipedią].

***

Okres inkubacji Legionellozy trwa od 2 do 10 dni. Po tym okresie pojawiają się objawy:
* bóle mięśni,
* ból głowy,
* gorączka,
* objawy zapalenia płuc (w tym m.in. suchy kaszel, zaburzenia oddychania).
Tym objawom mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości.

***

Poza postacią płucną wyróżnia się również postaci pozapłucne: łagodną i ciężką. W postaci łagodnej (zwanej gorączką Pontiac) dochodzi do:
* nagłego wzrostu temperatury ciała,
* bólu głowy,
* mięśni,
* dreszczy,
* objawów zakażenia górnych dróg oddechowych.
Postaci ciężkiej towarzyszy zespół rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego lub pojawia się sepsa.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama