Reklama

Reklama

Powiat Ząbkowicki. Uroczystości kombatanckie w Ziębicach

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Powiat Ząbkowicki: Od ponad 20 lat w Ziębicach odbywają się powiatowe-gminne uroczystości kombatanckie. W tym roku obchody przypadły w 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Reklama

Powiat Ząbkowicki. Po dwuletniej przerwie pandemicznej, uroczystości kombatanckie w Ziębicach znów miały bardzo uroczystą oprawę z wojskowym ceremoniałem i z kompanią honorową wystawioną przez 22 Karpacki Batalion Piechoty Górskiej w Kłodzku. 

Święto kombatantów rozpoczęto od mszy św. odprawionej za zmarłych żołnierzy i za Ojczyznę. Nabożeństwo koncelebrowali ks. Bogusław Wojnarowski, wikariusz parafii pw. św. Jerzego w Ziębicach, ks. mjr dr Krzysztof Deja, dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie, ks. Rafał Hoczek TChr, proboszcz parafii pw. św. św. Piotra i Pawła w Ziębicach. 

Później uczestnicy uroczystości przeszli przez Rynek, a następnie wraz z orkiestrą dętą, kompanią wojskową, pocztami sztandarowymi szkół i organizacji kombatanckich, z asystą klas mundurowych, przeszli pod Pomnik Orła Piastowskiego.

Wrzesień to szczególny miesiąc w historii naszego kraju, naznaczony historycznymi datami i bohaterskim zrywem narodu w czasie II wojny światowej. Wszystko zaczęło się 1 września 1939 roku. Dokładnie 83 lata temu. Dzień, który miał być jak każdy inny. Taki zwyczajny piątek. Ale to piątek, który zmienił bieg historii [...] Od przeszło 20 lat spotykamy się w Ziębicach, jak zawsze we wrześniu, mimo że odchodzą od nas kolejni kombatanci, ale spotykamy się, aby pamięć nie zginęła
- powiedział burmistrz Ziębic Mariusz Szpilarewicz, witając przedstawicieli organizacji kombatanckich, wojska, instytucji publicznych oraz młodzieży.

Starosta Ząbkowicki - Roman Fester w swoim wystąpieniu odniósł się do dzisiejszej sytuacji i do wniosków, jakie powinniśmy wyciągnąć z dawnych wydarzeń. Po przemówieniach odczytany został przez por. Agatę Szczech apel pamięci, a kompania honorowa 22 Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej oddała trzy serie salwy honorowej. 

Na koniec poszczególne delegacje wieńcowe złożyły kwiaty na płytach, pod którymi złożona została ziemia z różnych pól bitewnych II wojny światowej.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy