reklama

Powiat ząbkowicki. Ranking samorządów „Rzeczpospolitej”

Opublikowano:
Autor:

Powiat ząbkowicki. Ranking samorządów „Rzeczpospolitej” - Zdjęcie główne

"Rzeczypospolita" wydała doroczny ranking

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziennik „Rzeczpospolita” przygotował Ranking Samorządów 2023. Jak w tym zestawieniu wypadły gminy z naszego powiatu?
reklama

Pomimo ubytków w dochodach z podatku PIT, kryzysu inflacyjnego i pogarszającej się koniunktury gospodarczej, samorządom udało zrealizować w minionym roku rekordowo wysokie inwestycje, dzięki czemu mogły kontynuować swoje strategie zrównoważonego rozwoju - zaznacza Anna Cieślak-Wróblewska, autorka rankingu.

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” obejmuje wszystkie gminy w Polsce (poza Warszawą, która ma odmienny ustrój prawny). Samorządy pogrupowane są w trzy odrębne kategorie: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie.

W XIX edycji rankingu kapituła brała pod uwagę około trzydziestu wskaźników wyliczanych na podstawie publicznie dostępnych baz danych Głównego Urzędu Statystycznego oraz Ministerstwa Finansów. I tak w obszarze „trwałość ekonomiczno-finansowa” oceniane były wskaźniki dotyczące zdolności samorządu do zwiększania dochodów własnych, umiejętności pozyskiwania zewnętrznych źródeł finansowania, efektywności zarządzania budżetem bieżącym oraz budowy potencjału rozwojowego. W obszarze „trwałość społeczna” oceniane były te obszary działalności samorządów, które mają największy wpływ na jakość życia mieszkańców. Brane były tu pod uwagą dane o wydatkach samorządu oraz wymierne efekty tych nakładów (np. miejsca dla dzieci w przedszkolach). W obszarze „trwałość środowiskowa” nacisk położony był na kwestie związane z ochroną środowiska i dostosowaniami do zmian klimatycznych. Tu poszczególne wskaźniki dotyczą m.in. nakładów na zieloną infrastrukturę, efektywności gospodarki wodno-kanalizacyjnej, poziomu selektywnej zbiórki odpadów czy długości ścieżek rowerowych.

Ranking objął:
* 65 miast na prawach powiatu
* 898 gmin miejskich i miejsko wiejskich
* 1513 gmin wiejskich

Najlepszym miastem na prawach powiatu jest Sopot (73,46 punkty), najlepsza gminą miejską lub miejsko-wiejską jest Ulanów (62,56 punkty), a najlepszą gminą wiejską - Sulmierzyce (64,90 punkty). 

W naszym powiecie wysoko uplasowały się Złoty Stok i Ciepłowody - w pierwszych dwudziestkach w swoich kategoriach. Najsłabiej poszło Ziębicom i Stoszowicom.

Oto wyniki gmin:

Złoty Stok
- 13. Miejsce na 898 gmin miejskich i miejsko-wiejskich
- 57,08 pkt.

Kamieniec Ząbkowicki 
- 119. miejsce na 898 gmin miejskich i miejsko-wiejskich
- 46,89 pkt.

Ząbkowice Śląskie
- 249. miejsce na 898 gmin miejskich i miejsko-wiejskich
- 42,24 pkt.

Bardo
- 430. miejsce na 898 gmin miejskich i miejsko-wiejskich
- 38,62 pkt. 

Ziębice
- 683. miejsce na 898 gmin miejskich i miejsko-wiejskich
- 34,66 pkt.

Ciepłowody
- 15. miejsce na 1513 gmin wiejskich
- 54,83 pkt.

Stoszowice
- 533. miejsce na 1513 gmin wiejskich 
- 40,43 pkt.  

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama