reklama

Powiat ząbk. Będą stypendia dla uczniów

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Powiat ząbk. Będą stypendia dla uczniów - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd województwa uruchamia właśnie dwa programy dla uczniów. W jednym z nich znaleźliśmy się jako jeden z zaledwie jedenastu powiatów.
reklama

Dolnośląski Program Stypendialny skierowany jest do uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Sporo kasy w jego ramach trafi do naszych szkół.

Zależy mi na tym, aby uzdolniona młodzież miała możliwość rozwoju swoich talentów pomimo trudnej sytuacji, w której się znajdują. Kluczem do rozwoju naszego regionu jest tworzenie warunków, które dają możliwość jak największej liczbie uczniów na dobry start w przyszłość przy wykorzystaniu zdolności, które mają. Uruchamiany program stypendialny to krok w tym kierunku - mówi Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

Program stypendialny realizowany będzie w roku szkolnym 2024/2025 oraz 2025/2026. W jego ramach przyznawane będą stypendia dla uczniów szczególnie uzdolnionych w zakresie przedmiotów ścisłych, którzy jednocześnie są zagrożeni wykluczeniem społecznym spowodowanym np. niepełnosprawnością, przebywaniem w pieczy zastępczej, utratą jednego z rodziców.

Stypendium w kwocie 10 tys. zł przyznawane będzie uczniowi na czas trwania nauki w latach szkolnych 2024/2025 oraz 2025/2026 i będzie wypłacane w transzach. W roku szkolnym 2024/2025 zaplanowano przyznanie 300 stypendiów. 

Uczeń, aby uzyskać stypendium musi spełnić odpowiednie kryteria m.in. uzyskać średnią ocen z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów ścisłych (tj. matematyka, informatyka, geografia, biologia) po klasie 6 na poziomie nie niższym niż 4,50. Wymagane jest również opracowanie pod nadzorem opiekuna dydaktycznego „planu rozwoju ucznia”.

Projekt „Szansa dla wszystkich - program podnoszenia wyników maturalnych uczniów dolnośląskich szkół”  realizowany jest przez samorząd województwa dolnośląskiego od 2024 r. do

Dolny Śląsk nie jest liderem, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki egzaminu dojrzałości w porównaniu z innymi województwami, stąd potrzeba realizacji tego programu. Matura to dla młodych ludzi bardzo ważny egzamin, który często ma duży wpływ na wybór dalszej ścieżki życiowej. Samorząd województwa będzie wspierać maturzystów w przygotowaniach do tego kluczowego egzaminu, aby mogli spełniać swoje plany zawodowe - mówi wicemarszałek Krzyżanowski.

Celem projektu jest wsparcie uczniów liceów i techników w podniesieniu wyników maturalnych w zakresie dwóch przedmiotów obowiązkowych, a więc języka polskiego oraz matematyki.

***

Zadania do realizacji w drugim projekcie:

·         Dodatkowe zajęcia z języka polskiego oraz matematyki dla uczniów realizowane w dwóch latach szkolnych 2024/25 oraz 2025/26. W każdym roku szkolnym zaplanowano realizację zajęć przez 10 tygodni.

·         Prowadzenie indywidualnych konsultacji dla uczniów w ramach projektu. Każdemu uczniowi będzie przysługiwać 10 godzin indywidualnego wsparcia nauczyciela, 5 godzin z języka oraz 5 godzin z matematyki.

·         Zakup sprzętu oraz materiały dydaktycznych niezbędnych do prowadzenia zajęć z języka polskiego i/lub matematyki. Zakupy te ściśle powiązane będą z celem projektu.

·         Kursy dla nauczycieli pracujących z młodzieżą dotyczące wykorzystania metod coachingu, tutoringu i mentoringu w pracy z uczniem.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama