reklama

Oficjalne otwarty zostanie zamek w Ząbkowicach Śląskich

Opublikowano:
Autor:

Oficjalne otwarty zostanie zamek w Ząbkowicach Śląskich - Zdjęcie główne

Co zakłada remont zamku? M.in. porządkowanie dziedzińca i wybrukowanie go kostką

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prace realizuje firma Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia, która założyła, że zrobi to za blisko 4,4 mln zł.
reklama

W pierwszej połowie czerwca oficjalne otwarty zostanie zamek w Ząbkowicach Śląskich po kolejnym zakończonym etapie rewitalizacji.

Co zakłada remont zamku? Uporządkowanie dziedzińca i wybrukowanie go kostką (przy okazji tych prac odkryto studnię, która zostanie wyeksponowana). Doprowadzenie instalacji do sal, w których będą odbywały się wystawy i inne atrakcje. Remont i dostosowanie wieży bramnej wraz z pomieszczeniami przyległymi na cele użytkowe. Aranżację pomieszczeń wieży I i II piętra na funkcję ekspozycyjną. Ma zostać zapewniona możliwość wyjścia na taras widokowy wieży bramnej. W projekcie zaplanowano także adaptację pomieszczeń przyległych wieży na kasę biletową i pomieszczeń socjalnych personelu, jak również przywrócenie latarni wieńczącej wieżę bramną. Zaaranżowany zostanie także dziedziniec, odbudowany fragment podcienia skrzydła wschodniego w oparciu o odsłonięte relikty filarów i oporów sklepień, zostaną zamontowane nowe okna drzwi oraz wrota. Obiekt zostanie dostosowany do warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, poprzez wprowadzenie instalacji elektrycznej, oświetlenia zasilającego, wentylację pomieszczeń, założenie urządzeń grzewczych, instalacji wodociągowej i odprowadzenia ścieków i wód opadowych.

 

Będzie restauracja?

Prace realizuje firma Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia, która założyła, że zrobi to za blisko 4,4 mln zł. 

Po zakończeniu tego projektu gmina zamierza przeprowadzać kolejne prace. Między innymi w podziemiach planowana jest restauracja.

 

Zabytkowe polichromie

Dlaczego ten etap jeszcze się nie zakończył? - Termin wykonania robót budowlanych upływa z dniem 12 maja - mówi nam Maciej Brandys, główny specjalista do spraw budownictwa i inwestycji w Urzędzie Miejskim w Ząbkowicach Śląskich. - Zamawiający za niezbędne i konieczne uznał przedłużenie terminu przedmiotu zamówienia, z uwagi na decyzje podjęte przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu, Delegatura w Wałbrzychu, w związku z ujawnieniem polichromii na obiekcie. W przedmiotowym zakresie zaistniała konieczność wykonania prac konserwatorskich w technice pełnej konserwacji, celem jej utrwalenia oraz pozyskania i zabezpieczenia niezbędnych materiałów, w tym wykonanie robót koniecznych niezbędnych do prawidłowej realizacji przedmiotu zamówienia - dodaje urzędnik.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama