reklama

Henryk Gulbinowicz pogrzebany w tajemnicy

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Kardynał Henryk Gulbinowicz.

Henryk Gulbinowicz pogrzebany w tajemnicy - Zdjęcie główne

foto Kardynał Henryk Gulbinowicz.

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak informowaliśmy, pogrzeb kardynała Henryka Gulbinowicza nie odbył się w jego ukochanym Henrykowie. W wielkiej tajemnicy pochowano go w rodzinnym grobowcu w Olsztynie.
reklama

 

Tymczasem kolejne miasta pozbawiają byłego metropolitę wrocławskiego honorowego obywatelstwa. W czwartek, 26 listopada, miało to miejsce w naszym powiecie, a konkretniej w Ziębicach. Tamtejsi radni jednogłośnie pozbawili pośmiertnie Gulbinowicza tytułu honorowego obywatela tej gminy. W uzasadnieniu uchwały wspomniano o zasługach duchownego dla całej gminy, w tym promowanie i ożywienie pocysterskiego opactwa w Henrykowie. Jednak „nie sposób przejść obojętnie obok sankcji dyscyplinarnych nałożonych przez Stolicę Apostolską, a które zostały upublicznione w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej w Polsce z dnia 6 listopada 2020 r. Zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej ks. Henryk Gulbinowicz został pozbawiony m.in. prawa do używania insygniów biskupich, a także pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze. (…) Wobec tak stanowczego osądu, również społecznego, wyrażanego także przez Mieszkańców Gminy Ziębice, popartego wcześniej przeprowadzonym przez władze kościelne dochodzeniem dotyczącym życia i działalności ks. Henryka Gulbinowicza, podjęcie uchwały jest zasadne”.

 

Podobne decyzje zostały już podjęte we Wrocławiu i w Białymstoku. Na ostatniej sesji ząbkowickiej rady jednak nie podnoszono tego tematu. Kardynał Gulbinowicz jest wciąż honorowym obywatelem Ząbkowic Śląskich i Barda.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama