Biskup po kryjomu zmienia nam księży!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Diecezja świdnicka

Biskup po kryjomu zmienia nam księży! - Zdjęcie główne

Biskup Marek Mendyk | foto Diecezja świdnicka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Proboszcz z Sieroszowa odchodzi do parafii w Kudowie-Zdroju. - To decyzja księdza proboszcza - mówi ksiądz Daniel Marcinkiewicz, rzecznik kurii. - To decyzja biskupa - odpowiada z kolei proboszcz Daniel Słowik.

Nie on jedyny będzie przeniesiony. W tym roku po raz pierwszy zmiany personalne w parafiach zostały objęte tajemnicą...

 

W piątek, 12 czerwca, nowy biskup świdnicki Marek Mendyk wręczył dekrety i nominacje księżom diecezji świdnickiej. Dzieje się tak każdego roku, jednak do tej pory kuria informowała o wszystkich zmianach na stronie internetowej diecezji.

 

Zmiany wejdą w życie w lipcu

 

Jak pisze świdnicki „Gość Niedzielny”, biskup „wręczył podziękowania odchodzącym na emeryturę i zmieniającym parafie proboszczom i ich następcom. Czterem kapłanom udzielił urlopu naukowego, by mogli rozpocząć (jeden z nich) lub dokończyć rozpoczęte przewody doktorskie. Skierowania na parafię otrzymali również neoprezbiterzy, księża urlopowani dotychczas i duchowni wyjeżdżający za granicę. Lista zmian nie zostanie upubliczniona ani na stronie diecezji, ani w mediach. Wiadomo natomiast, że większość z nich będzie obowiązywać od 1 lipca”.

 

O to, dlaczego tak się dzieje, zapytaliśmy rzecznika prasowego diecezji świdnickiej.

 

- Ksiądz biskup ordynariusz podjął decyzję, by nie upubliczniać tej listy - mówi ksiądz Daniel Marcinkiewicz.

 

Nowy biskup, nowe zasady

 

Obecny biskup świdnicki został mianowany 31 marca tego roku - papież Franciszek wówczas przyjął rezygnację księdza biskupa Ignacego Deca z posługi biskupa świdnickiego i mianował biskupem świdnickim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji legnickiej Marka Mendyka. Za czasów biskupa Deca listy ze zmianami personalnymi w parafiach były publikowane.

 

- Teraz ksiądz proboszcz danej parafii, w której doszło do zmian, będzie ogłaszał to w ogłoszeniach duszpasterskich - mówi ksiądz Marcinkiewicz.

 

Zapytaliśmy go o zmianę proboszcza w parafii w Sieroszowie z siedzibą w Stolcu.

 

- Z dniem 1 lipca ksiądz proboszcz będzie proboszczem w parafii Miłosierdzia Bożego w Kudowie-Zdroju - mówi rzecznik kurii.

 

Tamtejszy proboszcz odchodzi na emeryturę.

 

- Ksiądz biskup świdnicki Marek Mendyk przyjął moją rezygnację z pełnienia funkcji proboszcza parafii po ukończeniu siedemdziesiątego roku życia. Podejmując taką decyzję, o której myślałem już dawno, kierowałem się odpowiedzialnością za przewodzenie wspólnocie parafialnej - powiedział w niedzielę proboszcz Kazimierz Marchaj. - Zamieszkam wraz z mamą w domu Sióstr Elżbietanek i w dni powszednie będę sprawował msze święte w kaplicy. Mam nadzieję, że znajdę sobie stałe zajęcie kapłańskie.

 

Parafianie księdza Daniela Słowika zastanawiali się, czy napisać petycję o zatrzymanie duszpasterza.

 

- Petycja nie ma żadnego przełożenia, ksiądz proboszcz sam poprosił o przeniesienie - mówi ksiądz Marcinkiewicz.

 

Parafianie będą tęsknić

 

- Wielka szkoda - mówi Żaneta Petrów. - Dobry ksiądz z powołaniem, lepszego nie będzie już.

 

- Lepszego księdza nigdy nie znałam - mówi Magdalena Misiura. - Prawdziwy ksiądz dla ludzi. Zawsze w potrzebie pomagał.

 

Niektórzy z parafian twierdzą, że władze diecezji już w poprzednich latach kilkukrotnie naciskały księdza Daniela Słowika, aby zmienił parafię.

 

- To tak bywa w Kościele, że ksiądz biskup wyznacza nową parafię - mówi nam sieroszowski proboszcz. I przyznaje, że jego życie w tej parafii było sympatyczne. - Ale ewangelię trzeba głosić wszędzie.

 

Gdzie jeszcze zmiany?

 

Trudno powiedzieć, gdzie jeszcze parafianie 1 lipca powitają nowych księży. Udało nam się tylko ustalić, że do zmiany dojdzie w parafii w Kamieńcu Ząbkowickim.

 

- Ksiądz Mariusz Maluszczak został przez księdza biskupa skierowany na studia doktoranckie z teologii pastoralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim - powiedział w niedzielę ksiądz Wojciech Jarosław Dąbrowski, proboszcz parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba Starszego w Kamieńcu Ząbkowickim. - Bardzo żałujemy, że odchodzi z naszej parafii, ale przyjmujemy to także, jako wielkie wyróżnienie zarówno dla księdza Mariusza osobiście, jak i dla naszej wspólnoty. Nowym wikariuszem będzie ksiądz neoprezbiter Daniel Kołodziejczyk. Obydwu kapłanów polecamy opiece naszych patronów: Maryi Wniebowziętej i św. Jakuba Starszego.

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE