reklama

Powiat ząbkowicki. 122 fałszywe zgłoszenia od mieszkańców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Powiat ząbkowicki. 122 fałszywe zgłoszenia od mieszkańców - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Powiat ząbkowicki. 122 fałszywe zgłoszenia od mieszkańców. Czego dotyczyły?
reklama

Bezpodstawne zgłoszenie nie polegające na prawdzie, często dokonane jedynie po to by zrobić komuś na złość, to zachowanie nieodpowiedzialne i przede wszystkim niezgodne z prawem. Nadal zdarzają się osoby, które uważają że takie wezwanie to dobry żart lub sposób by się na kimś zemścić. Wśród tysięcy zgłoszeń, które policjanci z Ząbkowic Śl. otrzymali w 2022 roku ponad 122 były nieprawdziwe lub bezpodstawne.

Przykładowe zgłoszenia:
"Halo Policja - proszę o przyjazd patrolu - bo nietrzeźwy partner się awanturuje”. Patrol policji na miejscu dowiaduje się, że mężczyzna jeszcze nie jest nietrzeźwy, ale ma zamiar wyjść z domu i wtedy kupi alkohol, i wpije a po powrocie będzie się awanturował.
„Zgłaszam, że była partnerka utrudnia mi kontakt z dziećmi a jej znajomi mnie pobili, proszę o interwencję”. Policjanci na miejscu dowiadują się, że mężczyzna w ogóle nie był w miejscu, gdzie miałoby mieć miejsce utrudnianie kontaktu z dziećmi lub w rzeczywistości nikt mu go nie utrudnia. Pobicia również nie było. Dzwonił tylko po to, aby mieć potwierdzenie, że zgłaszał na policję taki fakt.

- To tylko przykładowe zgłoszenia jakie otrzymują ząbkowiccy policjanci. Większość z nich zakończyła się przyjęciem mandatu karnego lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu na sprawcę. Takie wezwania jednak angażują siły i środki, które niejednokrotnie mogłyby być użyte w innym miejscu, na przykład gdy faktycznie doszłoby do zaistnienia niebezpiecznej, powodującej zagrożenie życia i zdrowia sytuacji. Wtedy może się zdarzyć, że osoba potrzebująca natychmiastowej pomocy będzie czekać dłużej – właśnie przez zaangażowanie służb jadących do fałszywego alarmu czy nieprawdziwego zdarzenia - mówi Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji. - W chwili zagrożenia życia każda upływająca minuta jest na wagę złota. Wywołanie fałszywego alarmu czy wprowadzanie w błąd funkcjonariuszy służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo to nie tylko skrajna nieodpowiedzialność czy bezmyślność, ale także wykroczenie, za które sprawcy takiego czynu grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Nie ma i nie będzie żadnej taryfy ulgowej ani przyzwolenia dla tego rodzaju nieodpowiedzialnych zachowań. Autorzy fałszywych alarmów czy nieprawdziwych, zmyślonych zgłoszeń muszą się liczyć z tym, że zostaną pociągnięci do odpowiedzialności - dodaje policjantka. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama