reklama

Kamieniec Ząbkowicki. Strażacy szkolili się z działań gaśniczych w lasach

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnale Kamieniec Ząbkowicki. Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńcu Ząbkowickim zorganizowała warsztaty z zaopatrzenia wodnego i działań gaśniczych w lasach i na terenach otwartych. Zobacz zdjęcia z dwudniowego szkolenia.
reklama

W szkoleniu wzięło udział kilkudziesięciu strażaków ochotników i zawodowców, jak również strażaków Lasów Państwowych i strażaków z Republiki Czeskiej.  

Pierwszego dnia, po zajęciach teoretycznych w lesie w Błotnicy, odbyło się szkolenie. Na obszarze kilkudziesięciu hektarów zostały rozmieszczone poszczególne stanowiska. Do stanowisk uczestnicy musieli dotrzeć piechotą na podstawie współrzędnych GPS, wybierając przy tym optymalną trasę.  W punktach strażacy nabywali wiedzę w zakresie rozwoju pożaru i jego zachowania w otwartej przestrzeni z uwzględnieniem ukształtowania terenu.  Kilkugodzinne zajęcia uczyły również pracy w zespole z wykorzystaniem podręcznego sprzętu gaśniczego.

Przebieg zajęć i przemieszczanie się poszczególnych grup było stale monitorowane w specjalnie utworzonym punkcie dowodzenia i łączności zorganizowanym przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty. Kontrola prowadzona była zarówno z ziemi, jak z powietrza przy użyciu dronów.

 

 

Drugi dzień szkoleń to zajęcia zlokalizowane w zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim. W tym dniu uczestnicy kontynuowali pracę we wcześniej przydzielonych grupach. W parku mogli wypracować i przećwiczyć podawanie wody z pojazdów z jednoczesnym ich przemieszczaniem się czy budowy punktów czerpania wody. Poznawali możliwości wykorzystania małych pomp przenośnych i armatury leśnej do gaszenia, ograniczania rozwoju i  dogaszania pożarów lasu w połączeniu z dostępnymi zasobami wodnymi. Całość szkoleń przeprowadzona została przez instruktorów ze Stowarzyszenia Niezależnych Ekspertów Pożarnictwa. 

Info. OSP Kamieniec

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama