Reklama

Reklama

Powiat Ząbkowicki: Pieszy dostanie mandat za korzystanie z telefonu?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Ilustracyjne

Powiat Ząbkowicki: Pieszy dostanie mandat za korzystanie z telefonu?  - Zdjęcie główne

Powiat Ząbkowicki. Wybrane zmiany w przepisach ruchu drogowego od 1 czerwca | foto Ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

112 Powiat Ząbkowicki: 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. Oznacza to nowe przywileje, ale i ograniczenia zarówno dla pieszych i kierujących

Reklama

Powiat Ząbkowicki - 1 czerwca wchodzi w życie ustawa, która wprowadza przepisy zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drogach, ujednolica dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym, ale także obliguje kierowców do zachowania minimalnego odstępu na autostradach czy drogach ekspresowych. Zobacz, co jeszcze się zmieni.

 

Przejścia dla pieszych

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem już w momencie bezpośredniego zamiaru wejścia na pasy. Zasada ta będzie obowiązywała z wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem, pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko wtedy, gdy znajduje się już bezpośrednio na przejściu dla pieszych. Ustawa doprecyzowała przepisy dotyczące zachowania kierowców, zobowiązując ich do obserwacji nie tylko samego przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Kierowcy są zobowiązani dać możliwość bezpiecznego przejścia przez jednię dla pieszych, którzy już są na przejściu, ale także dla tych, którzy dopiero na nie wchodzą. Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narażać osób korzystających z pasów i tych z zamiarem skorzystania.

 

Korzystanie z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadące auto. Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas przechodzenia przez pasy.

 

Prędkość w obszarze zabudowanym

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdów przez całą dobę na obszarze zabudowanym do 50 km/h.

 

Odstępy między pojazdami

Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem musi zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go na tym samym pasie pojazdu. Odstęp wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa aktualnej prędkości pojazdu, którym się poruszamy. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m. Zasady tej nie stosuje się jedynie podczas wyprzedzania.

Inf. KPP Kłodzko

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy