Reklama

Reklama

Płonął las w Żdanowie

Opublikowano: śr, 29 kwi 2020 10:23
Autor: | Zdjęcie: OSP Stoszowice

Płonął las w Żdanowie - Zdjęcie główne

Paliła się ściółka i pnie drzew | foto OSP Stoszowice

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

112 Zagrożenie pożarowe lasów jest związane przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach

Reklama

We wtorek, 28 kwietnia około godziny 13.00 doszło do pożaru lasu w Żdanowie. W akcji gaśniczej uczestniczyły: JRG Ząbkowice Śląskie, OSP Budzów, OSP Stoszowice, OSP Brzeźnica, OSP Przedborowa, OSP Olbrachcice, OSP Tarnów, OSP Grodziszcze, a także samolot gaśniczy.

Jak przypominają strażacy umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu. W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5 dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu. Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu.


UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.