Reklama

Reklama

Ekshibicjonista grasuje po Ząbkowicach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: „Gazeta Ząbkowicka”/Zabkowice.pl

Ekshibicjonista grasuje po Ząbkowicach - Zdjęcie główne

Ten artykuł ukazał się w czwartek, 19 listopada. | foto „Gazeta Ząbkowicka”/Zabkowice.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

112 Wypatruje swoich ofiar, a gdy trafi na kobiety i dzieci, ściąga spodnie i napawa się przerażeniem widocznym w oczach świadków tego aktu. Mężczyzna widziany był na przykład w samym centrum, przy cmentarzu na ul. 1 Maja w Ząbkowicach Śląskich.

Reklama

 

Dwie kobiety i trójka dzieci napotkały ekshibicjonistę w sobotę, 14 listopada, w biały dzień, ok. godz. 12. Mężczyzna podejrzanie się zachowywał, wpatrywał się w kobiety i dzieci, po czym zaczął się rozbierać.

 

Zboczeniec poszedł za swoimi ofiarami na parking przy Biedronce. Tu przyjechała po niego policja. Gdy mężczyzna zobaczył funkcjonariuszy, zapiął spodnie.

 

Świadkowie twierdzą, że ten sam mężczyzna w sklepie obłapiał kobiety.

 

- Mieliśmy takie zgłoszenie - potwierdza Mirosław Lasota z Komendy Powiatowej Policji w Ząbkowicach Śląskich.

 

Funkcjonariusze ustalili, kim jest ekshibicjonista - ma 39 lat i mieszka na terenie naszego powiatu.

 

- Jest prowadzone postępowanie w sprawie nieobyczajnego wybryku - mówi Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji.

 

To nie pierwszy zboczeniec na naszych ulicach

 

- Kilka lat temu mieliśmy taki przypadek w rejonie Zamku - mówi Ryszard Sobala, komendant Straży Miejskiej w Ząbkowicach Śląskich. - Prowadziliśmy tę sprawę i skierowaliśmy wniosek o ukaranie do sądu.

 

Niegroźny ekshibicjonizm?

 

Seksuolog Zbigniew Lew-Starowicz w „Seksuologii sądowej” przytacza badania z 1987 r., które wykazały, że 1/3 leczonych ekshibicjonistów w przeszłości miało udowodnione napaści seksualne. Są też badania mówiące o tym, że w ciągu 10 lat od opuszczenia zakładu karnego, po odbyciu wyroku za akt ekshibicjonistyczny, aż 20,5 proc. sprawców tych czynów okazało się recydywistami, a 41% z nich użyło przemocy seksualnej. Zresztą jedną z form ekshibicjonizmu jest peodeiktofilia, czyli obnażanie się ze stwarzaniem poczucia zagrożenia i stosowaniem siły.

 

Nawet jeśli sprawca nie atakuje fizycznie swoich ofiar, to u napastowanych kobiet i dzieci może dojść do urazu psychicznego, wywołującego reakcje nerwicowe i zaburzenia późniejszych odczuć seksualnych. Z badań wynika, że 20 proc. zbadanych ekshibicjonistów obnażało się wobec dziewczynek, a 12 proc. wobec nieletnich do 10. roku życia.

 

Co grozi za obnażanie się w miejscu publicznym?

 

Akt publicznego obnażenia się jest wykroczeniem, nieobyczajnym wybrykiem. Na osobę, która tak się zachowuje, może być nałożony mandat karny, grozi jej też kara aresztu, ograniczenia wolności, ale również zwykła nagana.

 

***

Rysopis zboczeńca
* wysoki (ok. 185 cm wzrostu)
* brunet
* przeciętna budowa ciała

 

***

Ekshibicjonizm to stan, w którym sprawca osiąga satysfakcję seksualną, gdy pokazuje swoje narządy płciowe obcym osobom. Gdy świadek tego zachowania okazuje, że się boi, zboczeniec zazwyczaj czuje się jeszcze bardziej podniecony.

Według klasyfikacji chorób ekshibicjonizm to powtarzająca się lub utrwalona skłonność do okazywania narządów płciowych zaskoczonym, obcym osobom, której prawie zawsze towarzyszy podniecenie seksualne i masturbacja.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE